Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenin Görevleri Ve İş Sahası Nedir

Diyetisyenlik, toplumdaki genel kabulün aksine insanların yalnızca kilo vermek için gittikleri yer değildir. Şüphesiz kilo vermek amacıyla kişiye özel diyet programları hazırlamak diyetisyenlik mesleğinin önemli görev alanlarından biridir ancak meslek bununla sınırlı değildir. Diyetisyenlik mesleği toplum sağlığının korunmasında son derece önemli bir görev üstlenir. İnsanların hangi besinlerden uzak durması gerektiği, çeşitli rahatsızlıkları olan insanların beslenme düzenlerini nasıl ayarlamaları gerektiği gibi hususlarda diyetisyenlere mutlaka başvurmak gerekir.

Diyetisyenlik mesleği aynı zamanda besinler üzerinde de incelemeler yapar. Besinlerin işlenmesi, nasıl pişirileceği, en sağlıklı olacak şekilde nasıl hazırlanacağı gibi hususlar diyetisyenler tarafından incelenir. Bununla birlikte diyet için elverişli besin analizleri yapar ve diyet ürünleri de üretirler. Böylelikle, detaylı bir süreç olan diyet sürecinin en başarılı şekilde ilerlemesini sağlarlar. Diyetisyenlerin önemli görevlerinden biri de toplu beslenme yapılan kurumlarda sağlıklı beslenmenin gerekliliklerini esas alarak hizmetin kuralına uygun bir şekilde verilmesini sağlarlar. Diyetisyenlik mesleği geniş bir iş sahasına sahiptir. Diyetisyenler sağlık kuruluşları, yataklı tedavi kuruluşları, toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler. Diyetisyenlerin eğitim kurumlarında da çalışabilmeleri mümkündür.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyenlik mesleğini yapabilmek için Sağlık Bilimleri Fakültesi yahut Sağlık Yüksekokulu’nun Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazanmak gerekir. Bu da iyi bir sınav hazırlığı süreci ister. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinde temel bilgilere sahip olmak diyetisyenlik mesleğini yapabilmek üzere ilgili bölümü kazanmak için gereklidir. Bu çalışmayı da iyi bir özel ders hocasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin en yüksek profilli üniversitelerinde okuyan eğitmen kadromuzdan özel ders alarak iyi bir sınav hazırlık süreci geçirmek için sitemizden özel ders talebi oluşturabilir veya telefon yoluyla irtibata geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Leave A Reply