Diyetisyenin Faydaları?

Günümüzde bilgiye çok kolay ulaşılması insanların kafalarının karışmasına ve yanlış yönlendirilmesine yol açabiliyor. Elbette doğru bilgiler veren sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan içerikler yada uzmanların kaleme aldığı yazıları paylaşan site ve platformlar mevcut. Ancak ne yazık ki sayıları tüm havuz içerisinde oldukça azınlıkta.

Kilo vermek isteyenler internette birkaç arama yaparak nasıl beslenmeleri gerektiğini, kalori tayinlerini ya da hayatlarında yapmaları gereken değişiklikleri kolayca öğrenebiliyorlar. Ancak bu bilgilerin kaynağı ve doğruluğu kullanıcılar nezdinde sorgulanmıyor. Spekülatif başlıklar ve doğru olmayan içerikler ile insan sağlı üzerinde ciddi oyunlar oynanıyor.  İşte tam bu noktada zayıflamak için diyetisyen yardımının gerekliliği devreye giriyor.

Diyetisyene gitmek gerçekten işe yarar mı?

Pek çok kitapta ya da sitede hangi yiyeceklerin sağlıklı olduğu ve hangilerinin kilo vermeye yardımcı olduğu ile ilgili bilgiler yer alır. Bunların bir çoğu genellikle uzman olmayan kişiler tarafından yalnızca hit, popülerlik kazanmak amacıyla paylaşılan içerikler. Üstelik bir çok bilgi ve yaklaşım bilimsellikten tamamen uzak! Bu nedenle bir uzmanın kontrolü olmadan çok az kişi hedeflerine ulaşabilmektedir.

Bazı insanlar genellikle diyetisyene gitmenin kendileri için bir ihtiyaç olmadığını, çünkü ne yiyeceklerini ya da ne yapmaları gerektiğini zaten bildiklerini zanneder. Bazı insanlarsa diyetisyenlerin hayatlarını kurtaracağını ve diyetisyenlere her şeyi çözebilecek kişiler gözüyle bakarlar. Bu yaklaşımların ikisi de yanlıştır.

Sağlıklı zayıflamak için beslenme uzmanı arayanlar, diyetisyenlerin sadece ne yiyeceklerini ya da ne yemeyeceklerini söylemediklerini akıllarından çıkarmamalıdırlar. Kilo verme süreci oldukça uzun bir süreç olduğu için hastanın tüm alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir. Bir diyetisyen hastasından pek çok davranış değişikliği isteyebilir, sizi bir çok konuda yönlendirebilir ve bir yaşam koçu gibi hareket edebilir. 

Diyetisyene Gitmenin Faydaları

Diyetisyene gitmeden kilo verebilir miyim diye düşünenler yada gidip gitmemekte tereddüt edenler için derlediğimiz diyetisyene gitmenin faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

1-)Engelleri fark edip onları aşabilirsiniz

Kilo vermek için diyetisyene başvurmanın önemi, diyetisyenin farklı ve profesyonel bir bakış açısına sahip olmasıdır. Amacınıza hizmet eden ve etmeyen şeyleri daha kolay fark edebilen bir diyetisyen, yapacağınız diyet değişikliklerini, yeme alışkanlıklarınızı ve sağlıklı kalmak için uymanız gereken rutini belirlemeye yardımcı olur. Her türlü aksaklıkları ve zorlukları gören bir kişi, problemleri başarılı bir şekilde çözmenizi ve hedefinize ulaşmanızı sağlar.

2-)Yalnız olmazsınız

Zayıflamak için diyetisyen ile çalışmak isteyenler, kilo verme sürecinin zorlu aşamalarında yalnız olmazlar. Hedefler belirlediğinizde ve birine karşı sorumlu hissettiğinizde, o hedefe bağlı kalmak daha büyük bir motivasyon kaynağı olur. Diyetisyenler size verdikleri listeye uymanız ve bahsettiği davranış değişiklerinin uygulamanız için sizi belli aralıklarla kontrol ederler. Kilo verme hedeflerinizi sürekli size hatırlatırlar ve yaptığınız yanlışları size söyleyerek amacınızdan sapmamanızı sağlarlar.

3-)Tasarruf edersiniz

Zayıflamak isteyenler genelde pek çok bitkisel ürüne ya da ilaca yönelir. Bu çözümler bazen oldukça maliyetli olabilmektedir. Bir uzman denetiminde olunmadığında vücut için sağlıklı olmayan pek çok gereksiz ürün satın alınabilir. Diyetisyenler yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için sizin için en ideal besinleri tüketmenizi isterler. Daha sağlıklı bitkisel takviyeler almanıza yardımcı olur.

4-)Duygusal destek alırsınız

Besinler günlük yaşamın neredeyse tamamında olduğu için, yenilen şeylere karşı oluşan duygusal bağlar da oldukça fazladır. Mutlu eden yiyecekler, hüzün veren şeyler, öfkeliyken tüketilen abur cuburlar gibi pek çok gıda bazı duygularla bağdaştırılmıştır. Kilo vermek için diyetisyene başvurmanın önemi, diyetisyenin bu alışkanlıklarınızı değiştirmek için size duygusal destek vermesidir.

Leave A Reply