Diyetisyen ile Zayıflama Yöntemleri

Diyetisyen Kimdir?

Günümüzde pek çok kişi aldığı diyet kitapları ve beslenme eğitimi kursları sayesinde insanları diyetisyen gibi sağlıklı beslenme, kilo verme, zayıflama yöntemleri ile ilgili yönlendirebileceğini düşünmektedir.

Oysa beslenme davranışı kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Tüketilen besinler, vücudun yağ, kas ve su oranı insan sağlığını etkileyen önemli etkenlerdir. Bu konuda söz sahibi olması ve insanları yönlendirmesi gereken doğru kişiler beslenme uzmanları yani Diyetisyen’lerdir.

Beslenme uzmanları üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümünde aldıkları 4 yıllık lisans eğitiminden sonra Diyetisyen ünvanı ile mezun olurlar. Günümüzde yaşam kalitesini arttırmak ve sağlığı korumak için dünya genelinde birçok araştırma yapılmaktadır. En iyi Diyetisyen’ler de bu araştırmaları takip ederek kendini güncellemelidir.

Diyetisyen’in Görevleri Nelerdir?

Halk arasında daha çok obezite ve zayıflama yöntemleri ile görevli olduğu düşünülen diyetisyen, hastalıklara özgü beslenme planlarının hazırlanmasında da görevli uzman kişidir. (Bakınız: Resmi Gazete – Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları)

Diyetisyen kişilerin yaş, kilo, boy, fiziksel aktivite ve sağlık bilgilerine göre diyet listeleri hazırlar. Diyabet, böbrek yetmezliği, ülser, gastrit, bulumia, anoreksiya gibi hastalıklarda doğru beslenme hastalığın ilerleme seyrini etkilemektedir. Bu yüzden özellikle bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin beslenme danışmanlığını Diyetisyen’den alması gerekir.

Sağlıklı beslenme de önemli olan vücut için gerekli protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarının alınmasıdır. Günlük beslenmede et ve ürünleri, süt ve ürünleri, sebze ve meyve, tahıl grubu ve yağ çeşitlerinden mutlaka bulunmalıdır. Diyetisyen bu besin gruplarının sağlıklı beslenme programında dengeli dağılmasını sağlar.

İhtiyaçtan az tüketilen besinler halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, baş ağrısı, dikkatsizlik ve unutkanlık gibi sorunlara neden olabilir. Yetersiz besin alımı hem gün içinde aç kalmaya hem de ilerleyen zamanlarda malnutrisyon gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Pek çok hastalık sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ilkeleri sayesinde önlenebilir. Dolayısıyla diyetisyen tavsiye yazılarına veya en iyi diyetisyen listesi gibi sayfalara bakmak yerine  bilimsel yazı yazan ve sağlıklı yaşam konularında bilimsel paylaşımlarda bulunan ve iyi bir üniversiteden mezun olmuş diyetisyenlere ulaşmak öncelikli olmalıdır.

Zayıflama Yöntemleri veya Kilo Verme Neden Diyetisyen Kontrölünde Olmalıdır?

Diyetisyen’ler yaygın olarak kilo alma ve kilo vermede danışmanlık hizmeti vermektedir. Zayıflama sürecindeki amaç vücutta bulunan fazla yağların verilmesidir. Yetersiz besin içeriğine sahip ve kişiye özgü hazırlanmayan diyet planları veya diyet listesi ile uygulanan zayıflama yöntemi vücutta yağ kaybından çok kas ve su kaybına neden olabilir.

Bu şekilde verilen kilolar kolayca geri alınabilir ve kişide halsizlik yaratabilir. Bu dengenin sağlanması ise diyetisyenin görevidir. Her yerden kolayca ulaşılabilen diyet listeleri kısa sürede kilo vermeyi sağlayabilir; fakat ilerleyen zamanlarda sağlık sorunlarına da görülmesini tetikleyebilir. Şu bir gerçek ki, kolay zayıflamanın yolları her zaman ilgi çekmekte ve popüler olmaktadır. Unutmamak gerekir ki kişi sağlığını kaybederse bir daha kazanamayabilir.

Ayrıca, günümüzde popülerleşen detoks yani şok diyet uygulamaları da diyetisyen gözetiminde olmalıdır. Detoks planları vücudu arındırma ve toksik atma amaçlı uygulanır. Besin içeriğinin normal beslenme planından farklı ve kısıtlı olmasından dolayı uygulanacak diyet planını diyetisyen hazırlamalıdır.

Aynı şekilde zayıflama amacıyla uygulanan diyet planları da diyetisyen kontrolünde olmalıdır. Uygulanacak diyet planları kişiye özel ve besin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Bütün diyetisyenlerin savunduğu ortak konu diyetin kişiye özgü olmasıdır. Beslenmenin insan sağlığını etkileyen önemli bir unsur olduğu ve doğru kişilerden beslenme danışmanlığının alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Leave A Reply