Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) nedir?

Diyetisyen, bir yükseköğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik bölümünde, 4 yıllık eğitim-öğretim programını tamamlayarak lisans derecesi almış kişidir. Görevi, hastaların beslenmelerini düzenleyip, toplu beslenmelerde menü plan ve programlarını oluşturmaktır. Peki, Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) nedir? Kimler yapabilir? Görevi, iş bulma olanakları, eğitim ve maaş durumu nedir? Kariyer olanakları var mıdır? Hangi üniversitelerde bölüm olarak var? Verilen dersler nelerdir?… İşte tüm bu soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik…

Meslek Tanımı

İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, varolan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren kişidir.

Diyetisyen, bir yükseköğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik bölümünde, 4 yıllık eğitim-öğretim programını tamamlayarak lisans derecesi almış kişidir. Görevi, hastaların beslenmelerini düzenleyip, toplu beslenmelerde menü plan ve programlarını oluşturmaktır.

Görevi

– Besinlerle ilgili tüm verileri araştırıp, oluşan değişimleri gözlemler.
– Yaş, cinsiyete ve yapılan işlere göre harcanan enerji ve alınması gereken besinlerden bir zincir oluşturur. Bu zincire uygun olarak haftalık aylık besin listeleri hazırlar.
– Yanlış beslenme alışkanlıklarını irdeleyip, buna bağlantılı olarak bireyleri bilgilendirir.
– Besinlerin gruplandırılmasını yapar ve diyet programları hazırlar.
– Hastalıklardan kurtulmak ve önlemek için diyet listeleri geliştirir.
– Toplumun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için eğitim programları hazırlar, bilinçlendirmek için çalışmalar yapar.

Meslek özellikleri

– Fen bilimlerine ilgili bu alandaki konularda başarılı olmak,
– Algı ve iletişim becerisine sahip,
– Ekip çalışmasına ayak uydurabilen,
– Hastalarıyla empati kurabilen,
– Hoşgörülü, anlayışlı, sabırlı, gelişmeleri takip etmek, ayrıntıları kaçırmamak, yardım etmeyi sevmek, sorumluluk bilinci ve yabancı dil meslekte başarıyı artıran özelliklerdir.

Leave A Reply